1 Mayıs’ın programı açıklandı

29 Nisan 2011 Cuma 13:00

1 Mayıs’ın programı açıklandı

 
Mayıs Tertip Komitesi, 1 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek olan 1 Mayıs kutlamalarının programını açıkladı. 1 milyon kişinin toplanmasının hedeflendiği Taksim Meydanı’na 4 koldan yürüyüş ile giriş yapılacak.

İSTANBUL – Aralarında Türk-İş, Hak-İş, DİSK, Memur-Sen ve TMMOB’un da bulunduğu çok sayıda kurumdan oluşan 1 Mayıs Tertip Komitesi, 1 Mayıs Pazar günü yapılacak olan kutlama ve organizasyona ilişkin basın toplantısı düzenledi. Türk-İş 1. Bölge Şubesi’nde düzenlenen toplantıya, TTB adına yönetim kurulu üyesi Dr. Osman Öztürk, DİSK Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Yurtseven, Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, DİSK Örgütlenme Daire Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ve KESK Genel Sekreteri Kasım Birtek katıldı.

“1 Milyon kişiyle Taksim’deyiz” yazılı pankartın açıldığı basın toplantısında açıklamayı KESK Genel Sekreteri Kasım Birtek yaptı. Konuşmasına “1 Mayıs Pazar günü Taksim’de 1 milyon kişiyi hedefliyoruz” diyerek başlayan Birtek, 1 Mayıs günü saat 11.00’da kurum başkanlarının Kazancı anıtına yapacakları çelenk koyma töreni ve saygı duruşu ile alana girişlerin başlayacağını söyledi.

Kardeş Türküler, Grup Yorum ve Agirê Jiyan kardeşlik şarkıları söyleyecek

Alanda kurulacak olan sahneden tiyatro sanatçılarının ve Ruhi Su Dostlar Korosu’nun seslendireceği 1 Mayıs Marşı ile kutlamaların başlayacağını anlatan Birtek, alana 4 koldan yürünerek girileceğini ifade etti. Birtek, Dolmabahçe tarafından Türk-İş, Hak-İş ve Memur-Sen’in arkasında yer alan siyasi partilerin, Gümüşsuyu ve Mete Caddeleri’nden demokratik kitle örgütlerinin, Şişhane tarafından yürüyen KESK ve arkasındaki kortejin Tarlabaşı bulvarından alana giriş yapacağını kaydetti.

DİSK ve meslek odalarının ise Şişli tarafından gelerek Gezi Parkı’nın yanından alana gireceklerini ifade eden Birtek, Kardeş Türküler, Grup Yorum ve Agirê Jiyan’ın Marmara Oteli’nin önünde kurulacak olan sahneden 1 milyon kişiye türkülerini seslendireceğini söyledi. Tertip Komitesi olarak 1,5 aydır hazırlık yaptıklarını anlatan Birtek, alanda herkesin bulunduğu yerden sahneyi görebilmesi için görüntü ekranlarının kurulacağı bilgisini de aktardı. Birtek son olarak, “Bütün İstanbul halkını bu emeğin bayramına, uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma gününde tek ses, tek yürek olmaya davet ediyoruz” diyerek 1 Mayıs’a katılım çağrısı yaptı.

Birtek’in açıklamasının ardından diğer kurum temsilcileri de birer konuşma yaparak 1 Mayıs’a katılım çağrısı yaptı. DİHA

Yorum bırakın

Henüz yorum yapılmamış.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s