8 öğrenciye 72 yıl hapis

29 Nisan 2011 Cuma 12:30

8 öğrenciye 72 yıl hapis

 
Diyarbakır’da Dicle Üniversitesi öğrencisi Aydın Erdem’in öldürülmesinin protesto edildiği yürüyüşe katıldıkları belirtilen 5’i tutuklu 8 öğrenciye 72 yıl 1 ay hapis cezası verildi.

METİN İNAN / DİHA

DİYARBAKIR – Polis kurşunu ile öldürülen Aydın Erdem’i anmak için üniversitede yapılan etkinliklere katılan 8 öğrenci Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, “Islık çaldıkları”, “Tempo tuttukları”, “Ayakta marş söyledikleri” ve öldürülen arkadaşlarının fotoğrafını taşıdıkları için 72 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

“İdeolojik halay çekti”, “İdeolojik baktı” gibi gerekçeler icat ederek öğrencileri cezalandıran mahkemeler şimdi de “Islık çalmak” ve “Tempo tutmak” gibi cezalar icat ederek öğrencilere ceza yağdırıyor. Diyarbakır’da 6 Aralık 2009 yılında polis kurşunu ile yaşamını yitiren Dicle Üniversitesi öğrencisi Aydın Erdem’i anmak için üniversitede yapılan etkinliğe katıldıkları için haklarında ava açılan 5’i tutuklu 8 öğrenci hakkında mahkeme hukuk kurallarını zorlayacak bir cezanın altına imza attı. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Erdem’i anma etkinliğine katılan öğrencilerden Hilal Altun, Bahattin Erkmen, Faruk Güneyli, Esin Günay, Erdal Dündar, Nesibe Güneyli, Meral Yaşar ve Benazir Gezici’nin yargılandığı davada mahkeme “Islık çalarak tempo tuttukları” için toplam 72 yıl 1 ay hapis cezası verdi.

4 ıslık=14 yıl 7 ay hapis

Savcılık iddianamesinde öğrencilerin “Islık çalarak tempo tuttukları” için “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek”, “Örgütün propagandasını yapmak”, “Eğitim ve öğretim hakkını engellenmesi” ve 2911 Sayılı “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek” suçlamalarını işlediklerine kanaat getirdi. Savcılık iddianamesini birebir uygulayan mahkeme “Dicle Üniversitesi’nin farklı kampuslarında 7-8-9 Aralık 2009 tarihleri arasında düzenlenen protesto gösterileri sırasında atılan sloganlara ıslık çalarak eşlik ettiği” gerekçesiyle Hilal Altun’u, 14 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırdı.

Tempo tutmak kişi başı 7 yıl 11 ay

Mahkeme; öğrencilerden Benazir Gezici, Meral Yaşa, Esin Günay ve Bahattin Erkmen’in ise düzenlenen etkinlikte “Sloganlara alkışlarla tempo tuttukları ya da yürüyüş esnasında grubun içinde yer aldıkları” gerekçesi ile 7’şer yıl 11’er ay hapis cezası ile cezalandırılmasını kararlaştırdı.

Öldürülen arkadaşının posterini taşımak 11 yıl ceza gerekçesi

Yine tutuklu öğrencilerden Erdal Dündar’a “Erdem’in anmasına katılarak slogan atan grubun içinde bulunduğu, atılan sloganlara alkışla tempo tuttuğu ve 2009’da Halfeti’de jandarma kurşunu ile öldürülen üniversitesi Mahsum Karaoğlan’ın posterini taşıdığı” gerekçesi ile 11 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Ayakta marş söyledin suçlusun!

Öğrencilerden Nesibe Güneyli ve Faruk Güneyli ise “Ayakta marş söyledikleri”, “Slogan atan grubun yanında bulundukları”, “Derse girmedikleri” gerekçesiyle 1 yıl 8 ay ve 12 yıl 11 ay ayrı ayrı hapis cezası aldı.

Mahkeme 8 öğrenciyi öldürülen arkadaşları Aydın Erdem için anma etkinliğine katıldıkları için birbirinde ilginç gerekçelerle toplam 72 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırdı.

Yorum bırakın

Henüz yorum yapılmamış.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s