IMF’nin patronu Kahn hapiste

IMF’nin patronu Kahn hapiste

ANF

21:08 / 16 Mayıs 2011

NEW YORK – New York’ta bir otel görevlisine cinsel saldırıda bulunduğu şüphesiyle gözaltına alınan IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, hakim önüne çıktı. Kefalet talebini geri çeviren mahkeme, Kahn’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Cinsel saldırı suçlamasıyla New York’ta gözaltına alınan IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, hakim önüne çıktı. Kahn’ın avukatı, müvekkilinin hakkındaki suçlamaları reddettiğini söyledi.

IMF Başkanının otelden kaçmadığına şahit gösterebileceklerini belirten avukat, Kahn’ın kefaletle serbest kalmasını talep etti ve kefalet miktarı olarak da 1 milyon dolar önerdi.

Savcılık makamı ise adli tıptan gönderilen kanıtların ilk değerlendirmesinin, cinsel saldırı iddiasını doğrular nitelikte olduğunu açıkladı.

Açıklamada, Kahn’ın daha önce de aynı tür bir suç işlemiş olabileceği yönündeki iddiaların soruşturulduğu da belirtildi.

Savunmanın kefalet talebini reddeden mahkeme, kanıtların kapsamlı incelenmesi için Kahn’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Sonraki duruşma 20 Mayıs’ta görülecek.

KOMPLO MU?

Fransa’da 2012 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Nicholas Sarkozy’yi yenebilecek tek aday olarak gösterilen Strauss-Kahn’ın siyasi kariyeri tehlikeye girmiş durumda.

Olayın, Sarkozy’nin organize ettiği siyasi bir komplo olduğu yönünde de iddialar var. Bu arada, IMF Başkanına eşi sahip çıktı.

Dominique Strauss-Kahn’ın eşi, eski televizyon spikeri Anne Sinclair, “Suçlamalara bir an olsun bile inanmıyorum” dedi.

Strauss-Kahn, 2008 yılında da, IMF’de çalışan Macar bir kadın ile evlilik dışı ilişkiye girmiş; olayın ortaya çıkmasının ardından başta eşi olmak üzere herkesten özür dilemişti.

LİPSKY IMF’NİN YENİ PATRONU

Bu arada Strauss Kahn’ın yerine vekaleten yardımcısı John Lipsky atandı. Strauss-Kahn’ın tutuklanmasının hemen ardından, Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı eski üst düzey yöneticisi ve IMF’nin Başkan Yardımcısı John Lipsky vekaleten kurumun yeni başkanı oldu.

Lipsky’nin bugüne kadar IMF’de Yunan ekonomisinin iyileştirilmesi konusunda çalıştığı bildirildi.

ANF NEWS AGENCY

Yorum bırakın

Henüz yorum yapılmamış.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s