CHP’nin vaatleri açıklanıyor

22 Nisan 2011 Cuma 13:05

CHP’nin vaatleri açıklanıyor

 
Seçim beyannamesini paylaşan CHP lideri, “Türkiye’ye demokrasi ve özgürlüğü getireceğiz” dedi. Kılıçdaroğlu, yüzde 10’luk seçim barajını kesinlikle kaldıracaklarını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim beyannamesini açıklıyor.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şunlar: “CHP, ciddi değişim ve dönüşümleri yapan partidir. Dördüncü büyük adımı atacağız, demokrasiyi ve özgürlüğü getireceğiz.

12 Eylül anayasasıyla demokrasi ve özgürlük gelir mi bu ülkeye? Hayır. Birilerinin yaptığı gibi değil, evrensel değerlere sahip olarak demokrasiyi ve özgürlüğü getireceğiz. Sabahın beşinde kimsenin kapısı polis tarafından çalınmayacak. İlk hamlemizi anayasayla yapacağız. Öyle oturup bir partinin mutfağında bir anayasa hazırlanmayacak, geniş katılımlı, sivil toplum kuruluşlarının, üniversitelerin, baroların destek verdiği bir anayasa olacak. Her yurttaş eline aldığında gururla taşıyabilecek.

Kim baskı görürse görsün baskılara karşı mücadele edeceğiz, bizimle aynı görüşte olmayan insanların gördükleri baskılara da karşı çıkacağız.

Medya, ticaret ve siyaset arasındaki ilişkileri de yeniden düzenleyeceğiz. Ve TRT’yi iktidarın borazanı olmaktan çıkaracağız.

Kuşkusuz hepsinden daha önemlisi yargı… Yargının bağımsız olması lazım, evrensel kurallarla çalışması gerekiyor. Yargının verdiği karar kamu vicdanında kabul görmeli. Yargı bağımsızlığıyla ilgili ciddi projelerimiz var. Önce HSYK’yı değiştireceğiz, bir yargıçlar kurulu olacak. Yeni kurulda bakan ve müsteşarın, yani siyasi otoritenin yeri yok. Yargıçlar kurulunun ayrı bir bütçesi olacak, bütçesini yasaların öngördüğü şekilde harcayacak. ‘Maliye Bakanı bana izin verir mi?’ endişesi taşımayacak.

Adalet Akademisi kuracağız, sınavla seçilen yargıçlar orada eğitim görecek ve sonra görev alacak. Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin yerine kurulan özel yetkili mahkemeleri kaldıracağız.

Adli Tıp Kurumu’nu da özerk bir yapıya kavuşturacağız. Kendi vicdanlarına göre rapor hazırlayıp sunacaklar.

Geçen hafta bir kriz yaşadık. Yüzde 10 barajının getirdiği kriz. Oy verdiğim siyasal parti vekil çıkaramıyor, barajı aşamadığı için. Buna da milli irade deniyor. Bunun adı milli irade hırsızlığıdır. Bu hırsızlığa izin vermeyeceğiz. (alkışlar) Madem ki milli irade diyoruz, o zaman milli iradenin parlamentoya yansıması lazım. Yüzde 10 seçim barajını kaldırmak CHP’nin boynunun borcu olacak, bunu kaldıracağız.

Sivil toplum anlayışında kapsayıcı olacağız. Onların önünü açacağız. Önce onları dinleyeceğiz. Sivil toplum derken TBMM ihtisas komisyonlarında her yasa görüşülürken, bu yasayla ilgili görüşlerini alacağız. Yasa sadece parlamento çatısı altında oluşup bitmeyecek. Bu da bizim CHP olarak topluma verdiğmiz sözdür.

Kimse kör bir kurşuna hedef olmamalı. Faili meçhulleri aydınlatacağız. Kayıplar için uluslararası kuralar neyse onu uygulayacağız. İnsana değer veriyorsak hiçbir insan kaybolmamalı. Failleri alacağız yargıya teslim edeceğiz. Bu CHP’nin demokrasi sözüdür.

Biz Diyarbakırlılara hapishane değil fabrika sözü veriyoruz. Bu sözü bütün Türkiye’ye veriyoruz. İşkence merkezi olan Diyarbakır Cezaevi’ni bir toplumsal barış müzesi haline getireceğiz.

Alevi yurttaşlarımızın eşit yurttaşlık talebini her alanda hayata geçireceğiz.

Dokunulmazlıkları kaldıracağız ve bu ayıptan Türkiye’yi kurtaracağız. İhaleye fesat karıştıran birisinin millet adına söz söylemeye hakkı var mıdır? Bu ayıbı temizleyeceğiz. Siyasi ahlak yasasını çıkartacağız. Milleti soymayan bir siyaset istiyoruz. Bize güvenin, dokunulmazlıkları kaldıracağız, siyaseti şeffaf hale getireceğiz, bize güvenin.

9 yıllık iktidara baktığımızda üreten değil tüketen Türkiye’yi görüyoruz. Büyüyen değil küçülen kentleri görüyoruz. Bayburtlu kardeşlerimiz de unutmasınlar ve diğer milletvekili sayısı düşen diğer iller de unutmasınlar. Bayburtlular kendilerine sormayacaklar mı, neden kan kaybediyoruz, neden düşüşteyiz? Birileri insanları zorla mı göçe zorladı? Hayır. İşsizlik onları göçe zorladı. O kentlerde büyüyen icra daireleridir. İşizlik kalıcı bir sorun, izlenen politika birçok insanın göç etmesine neden oldu.”

Yorum bırakın

Henüz yorum yapılmamış.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s