Danimarka’dan Roj’a ödül

14 Nisan 2011 Perşembe 14:23

Danimarka’dan Roj’a ödül

Nobel’e aday gösterilen Roj TV, Danimarka’daki sol organizasyonlar tarafından düzenlenen “Yılın İfade Özgürlüğü” ödülüne layık görüldü. Ödül töreni 1 Mayıs Dünya İşçi ve Emekçi Günü’nde yapılacak.

Daha önce birçok akademisyen ve siyasetçinin imzası ile Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen Roj TV’ye Danimarka’daki sol organizasyonlar tarafından “Yılın İfade Özgürlüğü” ödülü verildi. SF (Sosyalist Halk Partisi), Enhedslisten (Birlik Listesi) ve SFU’nun (Sosyalist Halk Partisi Gençlik Örgütü) ortaklaşa düzenlediği ödül 1 Mayıs Dünya İşçi ve Emekçi Günü’nde yapılacak törenle verilecek. SF, Enhedslisten ve SFU adına ortak yapılan açıklamada, Türkiye’de Kürtlerin kendilerini kendi dillerinde ifade etmeleri engellendiğini belirtildi. Açıklamada, “Her ne kadar Türkiye’de bazı düzenlemeler yapıldıysa da, halen Kürtçe eğitim verilmemekte, Kürtçe kitaplar basılmamakta, gazete ve televizyon yayınları Kürtçe yapılmamaktadır. Kürtlerin en yoğun yaşadığı Türkiye’de Kürtlerin kendilerini kendi dillerinde ifade etmeleri engellenmektedir. Bu yüzden Kürtler de kendi televizyonlarını kurdular. ROJ TV Danimarka’dan yayın yapmaktadır. Danimarka’da ifade özgürlüğü vardır, fakat Türkiye ve Amerika’daki güçlü çevreler Danimarka devletinden ROJ TV’yi kapatmasını istemektedirler” denildi.

Açıklamada ödülün Roj TV’ye verilmesine ve televizyon üstündeki baskılara ilişkin şunlar belirtildi: Danimarkalı Anders Fogh Rasmussenin NATO genel sekreteri olabilmesi için, Danimarka devleti ROJ TV’nin kapatılması için mahkemeye başvurdu. Bu talep, Radyo ve TV Üst Kurulunun ROJ TV’yi defalarca akladığı kararlarına rağmen yapıldı. Polis ilk etapta ROJ TV’nin hesaplarına el koydu ve dondurdu. Hem Şehir mahkemesinde hem de Genel mahkemede ROJ TV haklı bulundu ve hesaplar tekrar açıldı. Birçok kesim, sorunun sadece Kürtlerin ifade özgürlüğünün kısıtlanması sorunu olduğunu gördüler. Başını Papaz Desmond Tutu’nun çektiği ve Danimarkalı tanınmış insan hakları savunucusu ve Uluslararası İşkence Rehabilite Merkezi başkanı İnge Genefke’nin de desteklediği birçok kişi ROJ TV’yi Nobel Barış Ödülüne aday gösterdiler. Gladsaxe belediyesi encümeni Serdal Benli de imza atan kişiler arasındaydı ve bu yüzden internet sitesi bundan kısa bir süre önce saldırıya uğramış ve çökertilmişti.”

Açıklamada, “ROJ TVnin Nobel Barış Ödülünü alıp almayacağını bilmiyoruz, ancak 1 Mayıs günü Sol Güçlerin İfade Özgürlüğü Ödülüne layık görülmüştür. Ezilen Halklar her zaman haklıdır” diye belirtildi. DİHA

Yorum bırakın

Henüz yorum yapılmamış.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s