78’lilerden bağımsızlara destek

11 Nisan 2011 Pazartesi 10:35

78’lilerden bağımsızlara destek

Türkiye 78’liler Meclisi’nin Mersin’de düzenlediği 17’nci Meclis Toplantısı’nın sonuç bildirgesi açıklandı.BDP’nin bağımsız milletvekili adaylarının destekleneceği belirtilerek, Türkiye’de, özellikle 1990-1996 tarihleri arasındaki dönemin açığa çıkarılmas

MERSİN – Türkiye 78’liler Meclisi’nin, “Şarkımızı Tamamlamak İçin” sloganıyla Mersin’in Kargıpınarı Beldesi Merada Oteli’nde düzenlediği 17’nci Meclis Toplantısı sona erdi. 78’liler Meclisi Sözcüsü Celalettin Can, Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk, demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinden oluşan 300’ü aşkın kişinin katıldığı buluşmada, sol, sosyalist ve demokrat kesimlere ortak mücadele çağrısı yapıldı. İki gün süren ve Türk, Kürt, Laz, Arap, Alevi ve Sünni, farklı etnik ve dini kimliklerden 78’lilerin “yeni bir tarihi süreç ve ortak mücadele yaratılması” hedefiyle bir araya geldiği toplantının Sonuç Bildirgesi de açıklandı. Türkiye’de, özellikle 1990-96 tarihleri arasındaki karanlık dönemin aydınlatılması için ‘Hakikatler Komisyonu’ kurulması ve yeni Anayasa sürecine 78’lilerin aktif katılımı hedefinin ortaya konulduğu bildirgede, BDP’nin, “Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu” olarak, 2011 milletvekili seçimlerinde destekleyeceği tüm adaylara destek verilmesi yönündeki ortak karar da imza altına alındı.

78’liler Meclis Toplantısı’nın sonuç bildirgesinde şu maddeler yer aldı:

* Türkiye’de, özellikle 1990-1996 tarihleri arasındaki dönemin açığa çıkarılması için çaba sarf edilecektir. Bu tarihler arasındaki dönemi ele almak için ‘Hakikatler Komisyonu’ kurulması 78’lilerin temel hedeflerinden olacaktır.

* 78’lilerin, yeni Anayasa çalışmalarına ve yapım sürecine aktif olarak katılabilmeleri ve katkı sunabilmeleri için gerekenler yapılacaktır. İstanbul’da 23 Nisan’da bu yönde bir çalışma başlatılacaktır.

* 12 Haziran 2011 milletvekili genel seçimlerinde BDP’nin yanında yer alacağı tüm bağımsız adaylar desteklenecektir.

* 12 Eylül 1980 dönemine ait dava iddianameleri, bilgi ve belgeleri toplanacak, elektronik ortamda site oluşturulacak, haberleşme ağı ve dijital ilişkilerdeki eksiklikler giderilecektir.

* Torba Yasası’nda, 78’lileri doğrudan ilgilendiren sosyal güvenlikle ilgili ‘beraat etme’ şartına karşı tavır takınılacaktır.

* Politik Mahkûmlar, 18 Mayıs’ta Diyarbakır’da yeniden suç duyurusu yapacaklardır.

* ’78 Kişi, 78’liler Adına Suç Duyurusunda Bulunuyor” kampanyası sürekli hale getirilecektir.

* Mayıs ayında, İstanbul’da ‘Diyarbakır Gerçekleri Araştırma ve Adalet Komisyonu’ adına bir sempozyum düzenlenecektir. Diğer şehirlerde de Diyarbakır Komisyonu adına forum ve sempozyumlar organize edilecektir.

* Diyarbakır Cezaevi’nin ‘İnsanlık Müzesi’ olması amacıyla toplanan 100 bin civarındaki imzalar yetkili makamlara teslim edilecektir.

* 78’lilerin daha önce açtıkları ve oluşturdukları çeşitli dosyalar, 1 Mayıs 77 Katliamı, 78 Maraş Katliamı gibi dosyalar yeniden güncellenecektir.

* Hasta siyasi tutsaklarla dayanışmanın örgütlenmesi için çalışmalar başlatılacaktır.

* 30 yıl önce Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi’nde ortaya çıkan yarılma, ancak Türk, Kürt ve farklı milliyetlerden 78’liler tarafından ortadan kaldırılabilecektir. Yine halkların kardeşliğinin de ancak bu sayede yeniden inşa edilebileceği gerçeği, toplantıyı tarihsel kılmaktadır. DİHA

Yorum bırakın

Henüz yorum yapılmamış.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s