Şemdinli’de görkemli açılış

11 Mayıs 2011 Çarşamba 21:08

Şemdinli’de görkemli açılış

 
Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Hakkâri 3. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Esat Canan, seçim bölgesi olan Şemdinli’de seçim bürosu açtı.

VAHAP BAY / YÜKSEKOVA HABER

ŞEMDİNLİ – Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu adayı Av. Esat Canan ve bloğun Hakkâri 1. Bölge Adayı Selahattin Demirtaş, 2. Bölge Adayı Adil Kurt, Esendere Belediye Başkanı Hurşit Altekin, Yüksekova Belediye Başkanı Ercan Bora, Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre, Hakkari İl Başkanvekili Orhan Koparan, Yüksekova İlçe Başkanı Osman Dara, Şemdinli, Esendere, Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleriyle birlikte Derecik’teki açılışın ardından Şemdinli’ye geçti.

haberinfotolari.gif

haberinvideo.gif

“AKP’nin iki çılgın projesi var…”

Hakkari 2. Bölge Adayı Adil Kurt, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “Şerdoğan” diye hitap ederek, “‘Şerdoğan Rubarok’ta (Derecik) sınır kapsı açacakmış. Yıllardan beri Irak Kürdistanı ile Türkiye Kürdistan’ındaki geliş gidişleri engelleyen Rubar Çayı bile bu geliş gidişlere engel olamadı. Bir kulübe mi engelleyecek. Kardeşlerimizle aramızdaki o sınırı elinde sonunda kaldıracağız. AKP’nin 2 tane çılgın projesi var: Birincisi Kanal İstanbul, ikincisi ise savaş projesidir. 10 milyar dolarlık helikopter ihaleleriyle dağlardaki kardeşlerimizi vuruyorlar” dedi. Başbakan Erdoğan’ın Kürtlerin Sivil Cuma Namazı’na yönelik sözlerini eleştiren Kurt, Erdoğan’a Mele Xelet (yanlış, şaşırmış, şaşkın) İmam diye hitap etti.

“Başbakan’ın ileri demokrasisi sayesinde binlerce Kürt cezaevindedir”

Şemdinli’nin direnişin kalesi olduğunu söyleyen Hakkari 3. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Esat Canan ise, “Burası AKP’nin kalesi değildir ve olmaz da. Burası serhildanların, halk direnişlerin olduğu yerdir. Başbakanın ‘ileri demokrasi’ dediği ülkemizde askeri operasyonların hız kesmediği, gözaltıların, tutuklamaların ve ölümlerin yaşandığı bir demokrasimiz var. Yine başbakan diyor ki; ‘Kürtçe serbesttir’ biz de diyoruz ki; ‘Kürtçe serbest değildir’ bu ülkenin resmi dili nedir? Türkçedir. Bu ülkede Kürtçe eğitim var mıdır? Peki soruyoruz nerede serbesttir? Kürtler ve Türkler nasıl eşit oluyorlar. Bu ülkede Türkler ve Kürtler eşit değildir. Kürtçe serbest değildir. Başbakanın ileri demokrasisi sayesinde binlerce Kürt anadilinden dolayı ceza evindedir” diye konuştu. Kürt sorunun çözümünün basit olduğunu ifade eden Canan, sorunun çözümünde geç kalındığını söyledi. Canan, “Sorunun çözümü ‘Kürt halkına kimliğini, dilini ve eğitimini kullan’ dediğin an sorun çözülmüştür” dedi.

“AKP zulümden başka bir şey vermeyen sistemin temsilcisidir”

“Tek dil, tek millet, tek bayrak” diyen Erdoğan’ın Kürtlerden oy istemeye yüzünün olmadığını ifade eden 1. Bölge Adayı Selahattin Demirtaş da, “Gizli olarak yeşil kart, çocuk yardımı, makarna, kömür yardımı adı altında oyları satın almaya çalışacaktır. Ama bu halk oylarını satmayacağını 12 Haziran’da gösterecektir. AKP’ye inanmış olanlar, AKP 80 yıldan beri sizlere zulümden başka bir şey vermeyen bir sistemin temsilcisidir. Kendinize ve halkınıza zulüm etmeyin. Gelin halkınızın yanında yer alın” çağrısı yaptı. Demirtaş, Hakkari’de 3 milletvekilinden 3’ünü de kazanarak, “tek millet, tek dil, tek bayrak” söyleminin sahibi Erdoğan’a en büyük cevabın verileceğini söyledi.

Demokratik Özerkliğin ilan edilinceye kadar, özgür yaşayıncaya kadar mücadele edeceklerini ifade eden Demirtaş, “Burası Kürdistan coğrafyasıdır. Başbakan kendisine sunulan barış projesi elinin tersiyle itmiştir. Söylediği yalanı halka inandırmayı ve halkı aldatan cumhuriyet tarihinin tek başbakanıdır ” dedi. Demirtaş, AKP’nin MHP’nin oylarına göz dikerek ve milliyetçilerin oylarını almak için Kürtlere yönelik gözaltı, tutuklama ve operasyonları devam ettirdiğini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından adaylar BDP ilçe binasının karşısında bulunan seçim bürosunun açılışını yaptı.

Yorum bırakın

Henüz yorum yapılmamış.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s