‘Zalimlere karşı birleştik’

28 Nisan 2011 Perşembe 17:59

‘Zalimlere karşı birleştik’

 
Mersin Bağımsız Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü, şehir turunun ardından düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, “Türkler, Kürtler, Araplar, Hıristiyanlar, Süryaniler, Alevi yurttaşlarımızın sesini Meclis’e taşıyacağız.”dedi.

MERSİN – Türkiye’nin küçük bir mozaiği olan Mersin’de büyük bir coşkuyla karşılanan, BDP’nin desteklediği Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Bağımsız Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü, kitlesel karşılamanın ardından Akdeniz Belediyesi Spor Tesisleri’nde düzenlenen mitingde binlerce kişiye hitap etti.

62303

Kürkçü’den önce söz alan BDP il Başkanı Cihan Yılmaz, Kürtçe konuşmasında, “Kürt halkı, yılladır sürdürülen, imha, inkar, öldürme ve asimilasyon politikaları ile bitirilemedi, bitirilemez. Çünkü Kürt halkının ulusal birliği, halkların kardeşliği şiarı bu sistemin çarklarını kırıyor. Barışı, özgürlüğü, kardeşliği savunmaya devam edeceğiz. Bu halk, halkların kardeşliğini inşa etti, barışı ve özgürlüğü de inşa edecek. Özgürlüğünüzü kutluyorum” dedi.

Yılmaz: Sayın Kürkçü’yü yüz binlerce oyla Meclis’e göndereceğiz

Yılmaz, konuşmasına Türkçe devam ederek, “Sistem partileri, Kürt halkına, Türk emekçi ve sosyalistlerine lütufta bulunmadılar. Anamızın ak sütü gibi hak ve helal olanı aldık. Blok bileşenleri olarak Türkiye’de toplumsal barışın inşası için, Kürtlerin ulusal birliğini, halkların kardeşliğini inşa etme yolunda kararlılıkla yürüyoruz. Antidemokratik uygulamalar, insanlık dışı muameleleri bu halk boşa çıkaracak kudrete sahiptir. Bunu herkes böyle bilsin. Bizim hiçbir halkla sorunumuz yok. Ezilmişler, kimliği ve inancı yasaklananlar bizim onurumuzdur, ister Türk, ister Arap olsun. Mahirlerin, Denizlerin İboların yoldaşı, halkların kardeşliğinin sembolü Sayın Kürkçü’yü 100 binlerce oyla Meclise göndereceğiz” dedi.

Türk: Kürkçü Mersin için büyük bir şanstır

Yılmaz’ın ardından konuşan BDP’li Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk ise, 12 Haziran seçimlerinin önemine dikkat çekerek, “Kürt halkının istek ve talepleri açık ve nettir. Umutlu olun, bu mücadele halkımızı zafere, barışa, özgürlüğe götürecektir. Sayın Ertuğrul Kürkçü Türkiye için, Mersin için büyük bir şanstır. Neden diye soracak olursanız? Yeni oluşacak Meclis, yılların inkarını, baskısını yok edecek, yeni demokratik bir anayasa hazırlayacak bir Meclistir. Mersin’de, Arap, Türk, Kürt yıllardan beridir kardeşçe yaşıyoruz. Bunu bozmak için çok uğraştılar ama halklar buna müsaade etmedi. Halklarımız, ‘birlikte yaşayacağız’ dedi. Çünkü bu ülke bizimdir, hepimizindir” ifadesini kullandı.

Kürkçü: Zalimlere, sömürgecilere, emek düşmanlarına karşı birleştik

Konuşmasına, “Oylar namustur, namus satılmaz”, “Mersin seninle gurur duyuyor” sloganları eşliğinde başlayan Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Bağımsız Mersin Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü ise, “Bugün seçim çalışmamızı başlatırken, yarattığınız büyük dayanışma, birlik ve beraberlik için teşekkür ediyorum. Eğer Mecliste bir iş yapacaksak, bu sizin işiniz olacaktır. Meclise göndereceğiniz Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu milletvekilleri halklarımızın barışı, kardeşliği, özgürlüğü ve eşitliği, emeğin ve emekçinin hakkını alabildiği bir ülke için mücadele edecekler. Sosyalizmin insani yönlerini ve halkların kardeşliğinin bayrağını hep birlikte yükselteceğiz. Hepinize selam olsun, 13 Haziran’a kadar birlikteyiz. Kürtleri, Türkleri, Arapları, Hıristiyanları, Süryanileri, Alevi yurttaşlarımızı ziyaret edeceğiz. AKP iktidarına karşı, halkları karşı karşıya getirenlere, bütün zalim ve sömürücülere karşı halk olarak hep birlikte karşı duracağız. Yaşasın kurtuluş, bijî bijî rizgarî, bijî azadî” diye konuştu.

Kürkçü, alanı dolduran yurttaşları 1 Mayıs Mitingine de davet ederek, “1 Mayıs’ın, her milliyetten ve yaştan insanın dayanışma günü olduğunu dosta düşmana gösterelim. Emek mücadelesinde de Mersin’in bayrağını yükseltelim. 1 Mayıs şimdiden hepinize kutlu olsun. Hepinize zafer, barış, şeref dolu günler diliyorum” dedi.

Miting, Suavi’nin verdiği konserle devam ediyor. DİHA

Yorum bırakın

Henüz yorum yapılmamış.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s