CHP’nin seçim programı!

22 Nisan 2011 Cuma 14:00

CHP’nin seçim programı!

 
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin seçim beyannamesini açıkladı.
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin genel merkezinde hem CHP’nin seçim beyannamesini açıklıyor hem de milletvekillerini tanıtıyor.

Kemal Kılıçdaroğlu:

“CHP dünya siyaseti için de önemli bir partidir. Cumhuriyeti kuran, devrimleri yapan partidir. Çok partili yaşama CHP önderliğinde geçildi. CHP sosyal demokrasiyi Türkiye’ye getiren partidir.

“Demokrasi ve özgürlük için çalışıyoruz. Bu ülkeye demokrasiyi ve özgürlüğü getireceğiz. Hedefimiz bu. 12 Eylül anayasası ile demokrasi gelmez. Evrensel değerlere sahip demokrasiyi getirmeliyiz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ‘demokrasi var, özgürlükler var’ demeli. Sabahın 5’inde kapısı çalınıp kimse gözaltına alınmayacak. Anayasayı buna göre yapacağız. Geniş katılımlı, özgür, sivil toplumun aktif katıldığı, bir anayasa düzenleyeceğiz.

“Biz eşitliği savunacağız, demokrasiyi savunacağız, alın terinin kutsallığına inanacağız ve kuvvetler ayrılığı ilkesini sonuna kadar götürüceğiz. Biz baskılar karşısında her zaman direneceğiz. Bizimle ayrı görüşlerde olan insanlar baskı görürse onlarında yanında baskılara karşı duracağız.

TRT HALKA DOĞRU BİLGİ VERECEK

“Bu arada tabi medya, ticaret ve siyaset arasındaki ilişkileride yeniden oluşturacağız. Medya halkın gözü kulağı olacak. Medyayı gerçek anlamda halkın sorunlarını dile getiren bir hale getireceğiz. TRT gerçekten halka doğru bilgi veren hale gelecek.

YARGI BAĞIMSIZ OLACAK

“Kuşkusuz ki bunların başında en önemlisi yargı. Yargı bağımsız hale gelecek. Yargı kamu vicdanını temsil etmeli, verdiği karar kamu vicdanında destek görmeli. Bu çerçevede yargının bağımsızlığıyla ilgili ciddi projelerimiz var. Önce Hakimler Ve Savcılar Yüksek Kurulu’nda yenilikler yapacağız.

“Siyasi otorite, yargıçları denetleyemeyecek ve Yargıçlar Kurulu’nun ayrı bir bütçesi olacak. O bütçesini Maliye Bakanı, bana izin verir mi, vermez mi diye düşünmeden, yasalar çerçevesinde harcayacak. Sınavla seçilen yargıçlar orada eğitilecekler.

“Nasıl sosyal demokraside evrensel kuralları benimsiyorsak, yargıda da evrensel kuralları kabul edeceğiz. ‘Evet Ankara’da yargıçlar var’ denecek.

ADLİ TIP KURUMU ÖZERK OLACAK

“Gelelim bir başka kuruma, Adli Tıp Kurumu. Bu kurumu da özerk bir yapıya kavuşturacağız. Siyasetten, uzak olacaklar. Bu da hedeflerimizden birisi.

“Geçtiğimiz günlerde bir kriz yaşadık. Yüzde 10 barajının getirdiği bir kriz. Düşünün, ben bir partiye oy veriyorum ama partim barajı aşamayınca benim oyum başka bir partiye gidiyor. Böyle bir milli irade olur mu? Hem 12 Eylül’e karşı olacaksın hem de 12 Eylül getirdiği kanunun arkasına sığınacaksın. CHP bunu kabul etmiyor. Biz bunu kaldıracağız.”

9 YILLIK İKTİDARA BAKTIĞIMIZDA NE GÖRÜYORUZ?

“Halk diyecek ki biz siyaset adamlarına neden güveneceğiz? Siyasi ahlak yasasını çıkarıp herkesin güveneceği kurallar koyacağız bize güvenin biz bunu yapacağız.

“Değerli arkadaşlarım; 9 yıldır ülke yönetiliyor, bir iktidar tarafından yönetiliyor. Dokuz yıllık iktidara baktığımızda üreten değil, tüketen bir Tükriye görüyoruz. Bayburt’lu kardeşlerimde unutmasınlar; milletvekili sayıları düşen illerin seçmenleri unutmasınlar ve kendi kendilerine desinler ki ne oldu bu bayburt’a ne oldu bu milletvekil sayıları düşen illere, bunları bir sorun kendi kendinize. Sizleri göçe zorlayan etkenler nelerdir? kentiniz büyümedi. Milletvekili sayınızda artmadı, aksine düştü.”

“HERKESİN ALIN TERİNİN AKTIĞI MUTLU BİR TÜRKİYE”

“Biz büyüyen bir Türkiye istiyoruz, işzislik dolayısıyla kahır çeken bir Türkiye istemiyoruz. Çocuklarına sabah kahvaltısı veremedi diye intihar eden bir anne istemiyoruz. Herkesin çalıştığı alnının terinin aktığı mutlu ve güçlü bir Türkiye istiyoruz. Biz diyoruz ki çalışan Türkiye, bacaları tutan Türkiye, işçilerin elele verdiği rekabet ortamında alın teri ile o rekabeti aşan bir Türkiye istiyoruz.”

“GEREKİRSE İŞADAMINDAN VERGİ ALMAYACAĞIZ”

“Biz güçlü bir sosyal devlet istiyoruz. Neden? Çünkü siyasetin de, yaşamın da, ekonomin de odağında insan olmalıdır. Onun için güçlü bir sosyal devlet her şeyin öncesindedir. Sıcak paraya teslim olan bir ekonomi istemiyoruz. İşadamı ‘acaba yarınım nasıl olacak’ diye bir kaygı duysun istemiyoruz. Uluslararası piyasalara açılan bir marka olmuş, rekabetçi bir ekonomi istiyoruz. Ekonomi rekabet edebilmeli, uluslararası arenalara çıkabilmeli.

“Biz iddialı partiyiz. Bir şey yapıyorsak adam gibi yaparız. Bizim hedefimiz zenginliği vatandaşa dokundurtmak. İşsizliği inşallah belli bir süreç içerisinde tarihe gömeceğiz. Tabii bunlar için işveren ve yatırımcıların teşvik edilmesi gerekiyor. Bir hedefimiz daha var; teşvik müsteşarlığı olacak. İşadamının önündeki bütün engelleri kaldıracağız. Yeter ki sen yatırım yap arkadaş. Türkiye’de bürokraside şikayet ortadan kalkacak.

“Türkiyeli işadamları Mısır’a gidiyorlar, neden? Burdan herkese söz, Mısır’ın sağladığı olanaklardan daha iyisini biz sağlayacağız. Gerekirse vergi dahi almayacağız.”

“YASALAR STK’LARIN KATKISIYLA ÇIKACAK”

“21.yy ve devamında sivil toplum var. Sivil toplumu zenginleştireceğiz. Yüreklendireceğiz sivil toplumu, kapsayıcı olacağız. Bizimle aynı dünya görüşünü benimsemeyen STK’ları da dinleyeceğiz. Önce onları dinleyeceğiz ki demokrasi olsun… Önemli bir hedefimiz de; TBMM’de yasa görüşülürken ilgili STK’ları da çağıracağız ve yasalar STK katkısıyla TBMM’den çıkacak.

“KÜRT YURTTAŞLARIMIZIN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRACAĞIZ”

“Biz özgür insan için yola çıkıyoruz. Baskılara son veren bir devlet anlayışı sunacağız. Kürt yurttaşlarımızın önündeki engelleri kaldıracağız. Kimliklerini özgürce yaşayacaklar. Faili meçhulleri çözeceğiz. İnsansak, insana değer veriyorsak, hiçbir insan kaybolmamalı. Kimse kör kurşunlara hedef olmamalı. Failleri hukuka teslim edeceğiz. Bu CHP’nin demokrasi sözüdür.”

“DİYARBAKIR HAPİSHANESİ, TOPLUMSAL BARIŞ MÜZESİ OLACAK”

“Hani Başbakan Diyarbakırlılara “2. hapishane yapacağım” demişti ya… Biz Diyarbakırlılara hapishane değil fabrika sözü veriyoruz. Okul sözü veriyoruz. Biz o hapishaneyi, toplumsal barış müzesi haline getireceğiz. “Alevi yurttaşlarımızın eşit yurttaş talebini yerine getireceğiz. Hepimiz bu yurtta eşitiz.”

SIFIR FAİZLE KREDİ

“Bir hedefimiz daha var. Kobilere sıfır faizli kredi vereceğiz. Bir işadamı düşünün? Ne kadar vergi veriyor? Diyelim 100 lira. Bir yıl sonra gidecek 0 faizli kredi alacak. Ne olucak kredi alınca? Yatırım yapacak, istihdam yapacak. Bu proje, Türkiyeyi ayağa kaldıracak projedir. Her seferinde borç batağına batan, vergisini vermeyen iş adamına af çıkmayacak, ama borcunu öderse kredi alabilicek. Vergisini veren, borcunu ödeyen, SGK primlerini ödeyen işadamına kredi vereceğiz.”

“TÜM GELİRLER TEK ELDE TOPLANACAK”

“Gelir İdaresi Başkanlığını (GİB) bağımsız yapacağız. Gelir İdaresi Başkanlığı sevmediği işadamına şantaj yapamayacak. Demokrasi diyorsak her alanda demokrat olacağız. Bizi eleştirenlere de özgürlük vereceğiz. GİB’e bir görev daha vereceğiz. Tüm SGK primlerini GİB toplayacak. Cumhuriyet tarihinin en önemli operasyonunu yapacağız.Tüm gelirler tek elde toplanacak. Tek beyanname ile vergi verecek insanlarımız. Cumhuriyet tarihinin en büyük vergisini toplayacağız. GİB bürokrasiyi kaldıran, vergileri toplayan güçlü bir idare haline gelecek. Ekonomi yönetimindeki dağınıklığı yok edeceğiz. ” AJANSLAR

Yorum bırakın

Henüz yorum yapılmamış.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s