Berivan yasağına Sine-Sen tepkisi

21 Nisan 2011 Perşembe 15:35

Berivan yasağına Sine-Sen tepkisi

 
Sinema Emekçileri Sendikası (Sine-Sen), İstanbul Film Festivali’nde bile gösterimi yapılan 1992’de Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde yapılan Newroz kutlamalarında yaşanan olayları ela alan, “Bir Başkaldırı Destanı: Berivan (Destanek serhıldane Berivan)” belgesel

İSTANBUL – Yönetmenliğini Aydın Orak’ın yaptığı 1992’de Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde yapılan Newroz kutlamalarında yaşanan olayları ela alan “Bir Başkaldırı Destanı: Berivan (Destanek serhıldane Berîvan)” belgeselinin Kültür Bakanlığı tarafından ‘PKK propagandası’ yaptığı gerekçesiyle gösteriminin engellenmesine Sine-Sen tepki gösterdi.

İstanbul Film Festivali’nde dahi gösterimi yapılan filmin engellenmesine yönelik sendika merkezinde yapılan basın toplantısına, belgeselin yapımcısı Orak’ın yanı sıra tanınmış yönetmenler Cayan Demirel ve Kazım Öz’de destek amacıyla katıldı. Sendika Başkanı Zafer Aydar, “iktidar tarafından yaşamın her alanında baş gösteren hukuksuzluğun sinema alanında da kendini gösterdiğini” söyleyerek yasağa tepki gösterdi. Zafer, bu özgürlükleri kısıtlayan antidemokratik uygulamalar karşısında hak arayanların karşısına da polis başta olmak üzere devletin bütün kurumlarını devreye soktuğunu söyledi.

Aydar’ın ardından konuşan Yönetmen Orak ise yaptığı belgeselin Kültür Bakanlığı tarafından ‘PKK propagandası’ içerdiği iddia edilerek sansürlendiğini ifade ederek, belgeselin hiçbir kurgu içermeden tamamen o dönemin gerçeklerini yansıttığını söyledi. Belgeselin 92 Newroz olaylarında yaşanan devlet terörünün ne boyutta olduğunu anlattığını belirten Orak, “Eğer bakanlığın istediği gibi belgesel kuru bir propaganda içermiş olsaydı, İstanbul Film Festivali’nde yayınlanmazdı” diye konuştu.
Bakanlığın engellemesine tepki gösteren Orak, belgeselin üzerindeki sansürün kaldırılmaması halinde, karşı olmasına rağmen sırf halka ulaşması için belgeseli korsana verebileceğini de söyledi. DİHA

Yorum bırakın

Henüz yorum yapılmamış.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s