Gever Yetişkin için yürüdü

16 Nisan 2011 Cumartesi 15:09

Gever Yetişkin için yürüdü

 
Yüksekova Belediye Başkanı Ruken Yetişkin, Başkale Belediye Başkanı İhsan Güler ve Kuludere Belediye Başkanı Lezgin Bingöl’ün görevden alınmaları Yüksekova ilçesinde düzenlenen yürüyüş ve basın açıklaması ile protesto edildi.

haberinvideo.gif

ERKAN ÇAPRAZ – ÖMER OĞUZ / YÜKSEKOVA HABER

YÜKSEKOVA – İlçenin Kışla tepesinde bulunan barış çadırında bir araya gelen binlerce kişi ‘AKP şaşırma bizi dağa taşırma”, “Öcalan”, “Baskılar izi yıldıramaz”, “Kahrolsun AKP” sloganları ve “Ne çürümüş sisteminiz, ne hukuksuz yargısız operasyonlarınız ne de askeri ve siyasi soykırım operasyonlarınız irademizi teslim alamaz” pankartı eşliğinde Cengiz Topel Caddesi üzerinden Oslo Oteli önüne kadar yürüdü.

61436

BDP Hakkari İl Başkanvekili Orhan Koparan, BDP Genel Saymanı M. Salih Yıldız, Yüksekova Belediye Başkan Vekili Erdal Aydın, Esendere Belediye Başkanı Hurşit Altekin, BDP aday adayları, KESK, DİSK, MEYA-DER, KURDÎ-DER, Gever Kültür Sanat Merkezi ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin aralarında bulunduğu binlerce kişinin katılımı ile gerçekleşeyen yürüyüşün ardından Oslo oteli önünde bir basın açıklaması yapıldı.

‘AKP SORUNU İÇİNDEN ÇIKILAMAZ HALE SOKTU’

61435

Gever Halk İnsiyatifi adına basın açıklamasını BDP Hakkari İl Başkan Vekili Orhan Koparan okudu. 2009 yılından bu yana AKP’nin Kürt halkından intikam almak için belediye başkanlarını tutuklayıp cezaevine gönderdiğini, KCK yapılanması adı altında binlerce Kürt siyasetçisinin tutuklayıp binlerce yıllık cezalarla cezalandırmak istediğini belirten Koparan, “AKP sorunu çözmekten çok daha da içinden çıkılmaz bir hale soktu.”dedi.

‘SİVİL İTAATSİZLİK EYLEMLERİ AKP’Yİ KORKUTTU’

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın tecrit koşullarına rağmen çözüm üretmeye çalıştığını ancak AKP hükümetinin çözümsüzlük dayatmaktan başka bir politika üretmediğini belirten Koparan, “DTK tarafından başlatılan ve halkımızın büyük desteğini alan Demokratik Çözüm Çadırlarında geliştirilen sivil itaatsizlik eylemleri AKP’yi korkutmuş olsa gerek. Her gün çadırlara saldırmaktadır. Yine anti demokratik olan yüzde on seçim barajını düşürmemiştir. AKP’nin en iyi yaptığı icraat ise kendi devletini inşat etmek, kendi Kürdünü yarmak, partimiz başta olmak üzere tüm demokrat, sosyalist ve emekçileri tavsiye edip kendi imparatorluğunu kurmak olmuştur.”dedi.

3 BELEDİYE BAŞKANI GÖREVİNDEN ALINDI

61437Son iki yıl içerisinde 3 belediye başkanlarının görevden alınarak ceza evine konulduğunu, onlarca Belediye Meclis Üyesinin tutuklandığını belirten Koparan, “Bunun yanı sıra sadece Gever’de 500’ü aşkın genç ve çocuğu tutuklamışlardır. İşte AKP’nin demokrasi anlayışı ve Kürt kardeşliği bu kadardır. Bilindiği gibi Gever halkının büyük bir desteği ile göreve gelen Belediye Başkanı Sayın Ruken Yetişkin hiçbir hukuki dayanak olmadan tutuklandı ve en son görevinden alındı. Yine Başkale Belediye Başkanı İhsan Güler ve Kuludere Belediye Başkanı Lezgin Bingöl görevlerinden alındılar.”dedi.

‘KÜRT HALKININ ÖDEMEDİĞİ HİÇBİR BEDEL KALMADI’

61442Kürt halkının bütün bunların sebebini çok iyi bildiğini belirten Koparan, “Görevlerinden alınan başkanlarımız ve cezaevlerinde bulunan bütün arkadaşlarımız onurlu bir mücadele yürüttükleri için AKP gericiliği tarafından bu şekilde cezalandırılmak istenilmişlerdir. Belediye Başkanımızın şahsında Kürt halkını cezalandırmak istiyorlar. Böylelikle Kürt demokrasi mücadelesini bu şekilde bitireceklerini düşünüyorlar. Ancak onların yanıldığı konu ise Kürt halkı ve onun öncüleri bu mücadeleyi 30 yıldır sürdürüyorlar, ödemedikleri hiçbir bedel de kalmadı. Tutuklama ve baskılarınız sonuç almış olmasaydı bu mücadele çoktan bitmiş olurdu. Bu nedenden dolayı yaptığınız bütün saldırılara karşılık olarak Gever halkı başta olmak üzere, tüm Kürt halkı bunun hesabını demokratik yollardan sizlerden soracaktır, 12 Haziran’da AKP gericiliğini bölgeden söküp atacaktır. Bunun böyle bilinmesi gerekiyor. Size karşı kalan şey ise halkımızın iradesine saygı duymaktır.”dedi.

Yapılan açıklamanın ardından 10 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi. Yapılan oturma eyleminin ardından kitle olaysız bir şekilde dağıldı.

61438

61439

61440

61441

Bu haber toplam 182 defa okunmuştur

Yorum bırakın

Henüz yorum yapılmamış.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s