Devlet Tiyatroları topun ağzında

15 Nisan 2011 Cuma 09:07

Devlet Tiyatroları topun ağzında

 
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Devlet Tiyatroları’nın kapatlıarak, masraflarının özel tiyatrolara aktarılabileceğini açıkladı.

Zaman zaman Devlet Tiyatroları’na ilişkin gündeme getirilen ‘kapatılsın mı’ tartışmaları yeniden alevleniyor. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’ın tiyatro salonunu terk etmesiyle sonuçlanan olayı yorumlarken, devletin sanata, sivil toplumun üzerinden destek vermesini daha faydalı bulduğunu söyledi.

Günay: Çalışma var

‘Söz Sende’ programında önceki gün Balçiçek İlter’in sorularını yanıtlayan Günay, “Devlet hala bu kurumu taşımak zorunda mıdır? Bugünkü Türkiye’de devletin kadrolu sanatçısı olması gerekir mi? Bunu bütünüyle özel kurumlara terk etsek harcadığımız cari gideri doğrudan sivil toplumun bu organizayonlarına mı versek?” diye sordu ve ekledi: ”Devletin memura değil sanata kaynak ayıracağı projeler çerçevesinde çalışıyoruz. Yılda 100 milyon TL cari masraflar var oysa 50 milyon TL’yi özel tiyatrolara dağıtsak her yer tiyatro sahnesi olur.”

Günay dün akşam makamındaki bir kabul sırasında da “O zaman memur sanatçı olmayacak mı?” yönündeki soru üzerine de “Bunları çalışıyoruz sadece. Vardığımız bir sonuç yok” yanıtını verdi.

‘Yanlış anlaşıldım’

Öte yandan Devlet Tiyatroları (DT) Sanatçısı Tolga Tuncer, Sümeyye Erdoğan’ın terk ettiği oyunla ilgili yazılı açıklama yaptı. Tuncer açıklamasında şöyle dedi: “Her oynayışımda seyircilerle göz teması kurup oyunun içine çekebilmek için mimik, vücut dili gibi temel unsurları sürekli kullandım. Anladığım kadarıyla böyle bir oynayış biçiminin yarattığı algılama, amacından farklı biçimde değerlendirilmiştir. İnteraktif sahnenin akışında bir seyircinin sakız çiğnemesini kullanarak yaptığım nüktenin kıyafetle bağdaştırılması benim için üzüntü kaynağı olmuştur. Sürçülisan ettiysek affola. RADİKAL

Yorum bırakın

Henüz yorum yapılmamış.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s