AKP’nin vaadleri!

16 Nisan 2011 Cumartesi 16:44

AKP’nin vaadleri!

 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Hedef 2023” temalı AK Parti seçim beyannamesini AKP Genel Merkezi’nde açıkladı.

ANKARA – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçim beyannamesini açıkladı. Erdoğan, bir yandan Kürt sorununu özgürlükler ve demokrasi zemininde çözmekten bahsederken bir yandan da özgürlüklerin teminatının güvenlik olduğunu ve bu eksende “terörle mücadele”ye kararlılıkla devam edeceklerini kaydetti. Beyannamede yeni Anayasa’dan bahseden Erdoğan, anayasanın detaylarını vermezken, YÖK’ün kaldırılmayacağını kaydetti. Erdoğan, ayrıca yüzde 10 seçim barajının kalkmayacağının sinyalini de verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP Genel Merkez binasında düzenlediği basın toplantısı ile seçim beyannamesini açıkladı. Erdoğan, salona müzikler eşliğinde girdi. Kapsamlı bir beyanname hazırladıkların ve adının “Türkiye hazır hedef 2023” olduğunu kaydeden Erdoğan, konuşmasına CHP’ye ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim vaatlerine yüklenmekle başladı. Erdoğan, “İktidara gelmesi mümkün olmayanlara bakıyoruz kuru sıkı atıyorlar. Ya tutarsa misalinde. Uçuk vaatlerle olmayacak gerçekleşmeyecek hedeflerle yola çıkıyorlar. Dışarıda aday bulamayanlar Silivri’nin içinden aday gösteriyorlar. Siyaset ne hale geldi. Aday tanıtımında maskeli aday tanıtımı yapıyorlar. Bu bir maskeli balo. Siyaset bu hale düşmüş. Bu ana muhalefet partisinin ne hale düştüğünün çok açık delilidir. İnanıyorum milletim 12 Haziran’da bunların maskelerini indirecektir” dedi.

Erdoğan yasaklarla mücadele etmiş!

Seçim beyannamelerinin 5 ana başlıktan oluştuğunu belirten Erdoğan, başlıkların ise ileri demokrasi, büyük ekonomi, güçlü toplum, yaşanabilir çevre ve marka ile lider ülke olduğunu kaydetti. Erdoğan, ayrıca seçim süreci boyunca her hafta bir proje açıklayacaklarını kaydetti. Özgürlüklerin ve temel hakların gelişmesi için iktidarları boyunca yasaklarla mücadele ettiğini ileri süren Erdoğan, yasaklara karşı yürüttükleri mücadelenin ekonomik büyümeyi getirdiğini savundu. Türkiye’de demokrasi sürecinin AKP iktidarı ile başladığını iddia eden Erdoğan, 12 Haziran seçimleri sonrasında da buna devam edeceklerini kaydetti.

Yeni anayasa

Erdoğan, seçimlerden sonra yeni anayasa çalışmalarına başlayacaklarını vurgulayarak, Türkiye’nin özgürlükçü, demokratik, katılımcı bir anayasaya ihtiyacı olduğunu ifade etmesine karşın anayasaya ilişkin detay vermekten kaçındı. Anayasa’yı yeni meclisin yapacağını ve STK’ların çalışmalarından yararlanılacağını iddia eden Erdoğan’ın, tek iktidar dönemlerini övmesi ise akıllara Erdoğan’ın yüzde 10 seçim barajına dokunmayacağı sorusunu getirdi. Erdoğan, siyasi partiler yasasının yeniden ele alınacağını kaydettikten sonra koalisyon dönemlerinin de krizden başka anlama gelmediğini kaydetti.

‘Özgürlüğün teminatı güvenliktir’

“Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi”nin seçim beyannamelerinin 1. bölümünü oluşturan ileri demokrasi bölümünün temel ayağı olduğunu vurgulayan Erdoğan, Kürt sorununu özgürlükler ve demokrasi zemininde çözüme kavuşturacağını ileri sürdü. Erdoğan’ın konuşmasında Kürt sorununun özgürlükler ve demokrasi ekseninde çözeceklerini söylemesinin ardından hemen güvenlik konseptine geçmesi ise dikkat çekti. Erdoğan, “Özgürlük ve güvenlik arasındaki dengeye dikkat edilecek. Özgürlüğün teminatı güvenliktir. Özgürlükten taviz vermeden ‘terörle’ suçlarıyla mücadele kararlılıkla devam edecek. Özgürlük güvenlik dengesi ilk defa bir siyasi parti beyannamesinde yer alıyor” dedi. Erdoğan yeni anayasada kamu reformunun da yer alacağını kaydetti.

Ekonomik vaatler dudak uçurtacak

Erdoğan’ın ekonomi bölümünde 2023 yılı için vaat ettikleri ise dudak uçurtacak türden. Erdoğan kişi başına milli gelir için 2023 yılında 25 bin dolar seviyesini hedeflediklerini, ihracatı 500 milyar dolara yükselteceklerini, 50 bin ihracatçı sayısını 100 bine çıkaracaklarını, turist sayısını 50 milyona çıkaracaklarını, İstanbul’u dünyadaki ilk 10 finans şehri içerisine sokacaklarını kaydetti. Erdoğan, işsizlik rakamlarına ilişkin vaatlerinin ise 1 milyon işsizi eğitimden geçirerek işe yerleştireceklerini, Meslek Danışmanı Programı’nı başlatacaklarını ve her işsizin bir danışmanı olacağını kaydetti.

Erdoğan’ın savaş yatırımları

Kendileri döneminde savunma sanayinin yerli üretimlere başladığını övünerek kaydeden Erdoğan, savunma sanayide 2023 yılı hedeflerini ise şöyle sıraladı: “Milli tank Altay’ın tasarımı tamamlandı üretimine başlanacak. İnsansız hava aracı olan Anka’nın üretimine başlanacak. İlk savaş helikopteri olan Atak’ın yazılımı tamamlandı üretimine geçilecek. Askerin kullandığı müimmat bakımından yerli üretimi yüzde 50’ye çıkardık. 2023’te kendi tankını, topunu, silahını, uydusunu, insansız hava aracını üreten Türkiye olacak.” Erdoğan, tarım sektörüne ilişkin olarak ise 2023 yılında tarım ihracatını 40 milyar dolara çıkaracaklarını, 2023 yılında tarımsal üretimde dünyanın ilk 5 ülkesi içerisinde yer alacaklarını kaydetti. Erdoğan, ayrıca İstanbul’a 3. köprü ile birlikte yüksek hızlı tren demiryollarını 2023’te 10 bin kilometreye çıkaracaklarını kaydetti.

AKP, YÖK’ü kaldırmıyor

Erdoğan, seçim beyannamesinin eğitim bölümünde ise ana çalışma olarak 81 ilin okul öncesi eğitim kapsamına alınacağını ve doğal olarak zorunlu eğitimin 12 yıl değil 13 yıla çıkmış olacağını kaydetti. Erdoğan, öğretim üyesi sayısının 2023 yılında 100 bine çıkarılacağını vaat etti. Konuşmasında YÖK’e de değinen Erdoğan, YÖK’ün kaldırılmayacağını ve revizyona tabi tutulacağını söyledi. Erdoğan konuşmasında revizyonun nasıl olacağını açıklarken ise YÖK’ün şimdiki görevini tanımlaması dikkat çekti. Erdoğan, “YÖK koordinasyonu sağlayan, denetleyen bir kurum haline dönüşecek” dedi.

İstanbul’da 2 tane yeni şehir kuracaklarını, yeni evlenenler için evlerini yapmaya endeksli projeleri olduğunu kaydeden Erdoğan, ana hatlarıyla beyannameyi açıkladıktan sonra bunların hayal ürünü olmadığını beyannamede hepsinin gerekçeleri ile yer aldığını ileri sürdü.

Erdoğan konuşmasının ardından basın mensuplarının soruları üzerine “Çılgın proje” olarak nitelendirdiği projeyi de 27 Nisan’da açıklayacağını kaydetti. DİHA

Yorum bırakın

Henüz yorum yapılmamış.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s