Taliban’a Türkiye’den büro

13 Nisan 2011 Çarşamba 12:38

Taliban’a Türkiye’den büro

Kürt meselesinin çözümü için diyalog yolunu tercih etmeyen AKP hükümeti, Afganistan’da silahlı mücadele yürüten Taliban ile Karzai hükümeti arasında arabuluculuk için Türkiye’de Taliban’a büro açmaya hazırlanıyor

Seçilmiş BDP’li belediye başkanlarını hapse tıkayan ve Kürt meselesinin çözümü konusunda diyalog yolunu tercih etmeyen AKP hükümeti, başka bir çatışma bölgesi olan Afganistan’da silahlı mücadele yürüten Taliban ile Karzai hükümeti arasında arabuluculuk için Türkiye’de Taliban’a büro açmaya hazırlanıyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Afgan hükümetinin istemesi halinde Taleban’a Türkiye’de bir temsilcilik bürosu açma izni verebileceklerini açıkladı.

Taleban’ın Türkiye’de açacağı büro, örgütün Afgan yetkililerle tarafsız bir ortamda görüşme yapabilmesini sağlayacağı belirtiliyor.

Macaristan gezisi sırasında bu açıklamayı yapan Davutoğlu, Afganistan’da barış çabalarını katkıda bulunmak için her türlü imkanı kullanmaya hazır olduklarını belirtti.

Bu yıl başında Türk yetkililer, Afgan hükümetinin atadığı barış konseyinin başkanı Burhaneddin Rabbani ile görüştü. Konsey, Taleban militanlarını silahlarını bırakmaya ve anayasayı kabul etmeye teşvik ederek savaşa siyasi çözüm bulmaya çalışıyor.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, geçen yıl 23 Aralık’ta 11. Ekonomik İşbirliği Örgütü Zirvesi’nin oturum aralarında Abdullah Gül ile yaptığı görüşme sonrasında, “Türkiye böyle bir mekan sağlama nezaketini gösterirse, Afganistan hükümeti bu tesisin gerçekleştiğini görmekten mutlu ve memnun olacaktır” demişti.

Afganistan Parlamentosu üyesi olan Arsullah Rahmani de Kabil ile Afganistan’ın 34 eyaletinden 33’üne hâkim olduğu söylenen Taliban arasında arabuluculuk yapıyor.

Rahmani, yıl yayınlanan bir söyleşisinde Taliban üyelerinin güvenlik nedeniyle kolay hareket edemediklerini ve arabulucuların Taliban yetkililerine ulaşıp önerilerle ilgili görüş alışverişinde bulunmaları zor olduğu için temasların ülke dışına kaydırılmasını istediklerini belirtti.

IPS Ajansında konuşan Rahmani ülke dışında açılacak temsilcilik için Türkiye’yi adres göstermişti.

Aynı şekilde Taliban’ın Pakistan eski büyükelçisi Molla Abdusselam Zaîf de Taliban liderlerinin güvenli bir merkezleri olmadan anlamlı görüşmelerin yapılmasının olası olmadığına dikkat çekerek, resmi bir büronun Taliban’ın savaşçılıktan siyasetçiliğe dönüşmesine yardımcı olacağını belirtiyor. ANF

Yorum bırakın

Henüz yorum yapılmamış.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s