‘Kürdün yeri çözüm çadırıdır’

13 Nisan 2011 Çarşamba 13:47

‘Kürdün yeri çözüm çadırıdır’

Yüksekova, Şırnak, İdil, Antep, Adana, Mersin, Bitlis, Nusaybin, Kızıltepe başta olmak üzere birçok yerde bir aydır kurulan ‘Demokratik Çözüm Çadırları’ adeta birer tartışma platformu haline geldi.

ŞIRNAK

Şırnak’ta Ömer Kabak Meydanı’nda kurulan “Demokratik Çözüm Çadırı”nda 4 acil talep üzerine tartışmalar yürütüldü. Dün gece çadırda yurttaşlar ile beraber nöbet tutan BDP Şırnak İl Başkanı Abit İke ve Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal ile yüzlerce yurttaşın katıldığı tartışma platformunda kadınların yöresel kıyafetleri ile katılmaları dikkat çekti. Çadırda kısa bir konuşma yapan BDP Şırnak İl Başkanı Abit İke, Botan halkının çözüm konusunda ki ısrarını çadırlara sahip çıkarak bir ez daha ortaya koyduğunu anlattı. Kürt halkının haklı mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğini söyleyen İke, “Dilimize sahip çıkarak her alanda yaşatmalıyız. AKP hükümeti tekçi zihniyetine devam etsin ama bir dönem sonra tek bir milletvekilini bile Kürdistan bölgesinden alamayacaktır” dedi.

Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal ise 12 Haziran’ da yapılacak seçimlerin önemine dikkat çekerek, “Bizler bu seçimde AKP hükümetine Kürtlerin ne kadar irade sahibi olduğunu ve artık tekçi bir zihniyeti asla kabul etmeyeceğini göstereceğiz” diye konuştu. AKP hükümetinin değirmenine su taşıyan bazı Kürtlerin artık gerçekleri görmesi gerektiğini söyleyen Uysal, her onurlu Kürdün yerinin “çözüm çadır”ı olduğunu belirtti.

haberinfotolari.gif

İDİL

Şırnak’ın İdil İlçesi’nde okul çıkışı Newroz Alanı’nda bir araya gelen ilkokul ve lise öğrencilerinden oluşan yüzlerce kişi, son dönemlerde artan operasyonlara dikkat çekmek amacıyla Aşiti Parkı’nda kurulan “Demokratik Çözüm Çadırı”na kadar yürüyüş düzenledi. Yürüyüşte “Gençler ölmesin, kültür sanatla yaşasın” pankartı ile “Savaşsız bir dünya mümkün”, “Çocuklar ölmesin, analar ağlamasın” yazlı dövizler açan öğrenciler, “Dişe diş kana kan Seninleyiz Öcalan”, “Bijî Serok Apo”, “Şehît Namirin” sloganlarını attı. Yapılan yürüyüşün ardından öğrenciler, “Demokratik Çözüm Çadırı”nda nöbet tutanlara destek ziyaretinde bulundu. Öğrencilere hitaben kısa bir konuşma yapan İdil Belediye Başkanı Resul Sadak, öğrencilerin ve gençlerin başlattığı özgürlük hareketinin milyonlara ulaştığını söyledi. Sadak’ın konuşmasının ardından öğrenciler şiirler okudu. “Çözüm çadırı”ndaki etkinlik film gösterimi ile devam etti.

YÜKSEKOVA

Yağışlı ve fırtınalı hava şartlarına rağmen ziyaretlerin sürdüğü Yüksekova’daki “Demokratik Çözüm Çadırı”nda, yurttaşlar kurulan sobalar etrafında bir araya geldi. Çadırda tartışmaların odağında ise seçimler vardı. Seçimde hangi kampanyaların düzenlenmesi üzerine hararetli tartışmalar yapıldı. Çadırı ziyaret eden Yüksekova MEYA-DER üyeleri de koruculara seslenerek silah bırakmalarını istedi. MEYA-DER Üyesi Ömer Çakır, “AKP Hükümeti, seçimde Kürtlere yönelik dini politikasını öne çıkarmaktadır. Kürt halkı dindar bir halktır. Ancak AKP Hükümeti, kirli siyasetine dini de katarak adeta Kürtleri topyekün hedef almaktadır. Kendi Kürdü olan 75 milletvekilini de silerek, kendi Kürdünü yeniden şekillendirmiştir. Kürtler üzerinde yaşanan kirli oyunların bir parçası olan korucularında biran önce silahlarını bırakarak halkıyla beraber hareket etmeleri çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Çadır ziyaretinde bulunan Hasan Ulaş adlı vatandaş ise “Kürt sorununu AKP Hükümeti değil, BDP’li vekiller ve Kürtlerin birlikteliği çözecektir. Hangi dinde bir halkı dilsiz kimliksiz bırakıldığını söylüyor. Onursuzluğun simgesi olan korucuk silahını bırakın. Üç kuruş için kendinizi satmayın. Gelin kardeşlerinizin elinden tutun. Bizim çağrıları dinleyin yoksa gün gelecek sizi bu defa biz aramıza almayacak ve sizleri kabul etmeyeceğiz” diye konuştu. Çadırda dengbêjleri müzik dinletisi ise yoğun ilgi gördü.

haberinfotolari.gif

ANTEP

Antep’te Kürt sorununun çözümüne yönelik 4 acil talep başta olmak üzere 10 talebin yerine getirilmesi için Vatan Mahallesi’nde kurulan “Demokratik Çözüm Çadırı”na EMEP Antep İl Örgütü ziyarette bulundu. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterinin açıldığı çadırda “Önderliğin özgürlüğü özgürlüğümüzdür” dövizleri çadıra asıldı. Her yaştan insanın yoğun ilgi gösterdiği “çözüm çadırı”nda Antep MKM Kurucu Üyesi Abdullah İnce Kürt dili üzerine eğitim vermesiyle başladı. İnce, Ulusların hüviyeti olan anadile Kürtlerin daha fazla sahip çıkması gerektiğine vurgu yaptı. Yurttaşlar İnce’nin ders anlatımını sık sık “Biji serok Apo”, “PKK halktır halk burada” sloganlarıyla kesti. İnce’nin ardından yurttaşlar yerel sanatçıların verdiği müzik ziyafetiyle gecenin ilerleyen saatlerine kadar halaya durdu. “Çözüm çadırı”ndaki nöbeti Gazikent Mahallesi devraldı.

MERSİN

Mersin’in Merkez Akdeniz İlçesi Güneş Mahallesi’nde kurulan “Demokratik Çözüm Çadırı” dün gece de yüzlerce kişi tarafından ziyaret edildi. MKM Mersin Şubesi’ne bağlı Tiyatro Arzeba da çözüm çadırı önünde skeç gösterimi sundu. Skeç gösteriminin ardından müzik dinletisiyle halay çeken kitle, “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok jiyan nabe”, “PKK halktır halk burada”, “Gençlik Apo’nun fedaisidir” sloganlarını attı. Dün gece de çadırı ziyaret eden yüzlerce kişi, ateşler yakıp sabaha kadar oturarak sivil itaatsizlik ve Ortadoğu’da yaşanan halk devrimleri konusu başta olmak üzere birçok konuyu tartıştı.

ADANA

Adana Seyhan İlçesi Ova Mahallesi’nde kurulan “Demokratik Çözüm Çadırı”nda sağlık paneli verildi. Panele Prof. Dr. Osman Küçük Osmanoğlu, Dr. Ömer Eski, yöneticiler ve hemşireler katıldı. Ana dilde sağlığın önemine değinen Küçük Osmanoğlu, şu anda sağlık alanın da yapılan değişikliklerle, doktorlara sağlığa değil de hastalıklara dua edin duruma geldiğini belirti. Daha sonra Türkiye’nin sağlık konusunda diğer ülkelere oranla çok kötü hatta Suriye ve İran’dan bile daha kötü olduğunu belirtti. Küçük Osmanoğlu, parası olana iyi sağlık, olmayana kötü sağlık hizmeti verildiğini dile getirdi. Dr. Ömer Eski ise sağlık konusunda halkın sürekli kandırıldığını dile getirerek, her bölgenin kendi ana dilinde sağlık hizmeti vermesi gerektiğini kaydetti.
Panelin ardından sağlık konusunda yurttaşları bilgilendirmek için bildiriler dağıtıldı.

BİTLİS

Bitlis’in Tatvan İlçesi’nde kurulan çadıra bir yandan ziyaretler sürerken, diğer yandan çadırdaki etkinlikler de sürüyor. Çadırı, DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası üyeleri ziyarette bulunurken, nöbet değişimi de gerçekleşti. BDP Bitlis İl Örgütü’nün devraldığı nöbette, KURDİ-DER Tatvan Temsilcisi Maruf Örenç, Kürtçe ders verdi. “Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu” Bitlis Bağımsız Milletvekili Adayı Hüsamettin Zenderlioğlu da çadırı ziyaret ederek, çadırdakilerle beraber çalınan müzik eşliğinde halay çekti.

NUSAYBİN

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde Yüzüncü Yıl Parkı’nda kurulan “Demokratik Çözüm Çadırı”nı Nusaybin Şehir İçi Minibüs Kooperatifi Başkanı ve şoförler ziyaret etti. Şoförler, “Demokratik Çözüm Çadırları Platformu”nun dile getirdiği 4’ü acil 10 talebi desteklediklerini belirtti. Daha sonra “çözüm çadırı”nda “Asimilasyon” adı altında panel düzenlendi. Panelde konuşan Melle Seyit Abdullah Kerboranî, Cumhuriyet’in kuruluşundan günümüze kadar sürdürülen inkar ve asimilasyon politikalarının dine tezat ve günah olduğunu ifade etti. Kerboranî, Erdoğan’ın da Kürt sorunu karşısında çözüm üretmeyip inkar ve asimilasyonda ısrar etmesi ile aynı suçu işlediğini söyledi. Çadırda daha sonra halk karşıtı siyaset yürüten partilerin seçim öncesinde oy toplama politikalarını anlatan doğaçlama tiyatro gösterimi yapıldı. Oyun, çadırda bulunan yurttaşlar tarafından uzun süre alkışlandı. Gecenin ilerleyen saatlerinde havanın soğuması ve sağanak yağmura rağmen yurttaşlar “çözüm çadırı”nı terk etmedi. Yanituran, Selahaddin Eyyubi, Kışla, Mor Yakup, Yeşilken mahallelerinden gelen yurttaşlar çadır nöbetini devraldı.

KIZILTEPE

Mardin’in Kızıltepe İlçesi’nde Özgürlük Meydanı’na kurulan “Demokratik Çözüm Çadırları”ndaki etkinlikler soğuk havaya rağmen sürerken, çadır ziyaretçi akınına uğruyor. “Çözüm çadırı”nı dün gece Eğitim Sen Kızıltepe Temsilciliği’nin de aralarında bulunduğu KESK’e bağlı sendikalar ziyaret etti. “Çözüm çadırı”ndaki tartışmalar 4 acil talep üzerinden yürütüldü. “Çözüm çadırı”ndaki nöbeti BDP Kızıltepe İlçe Örgütü devraldı. DİHA

Yorum bırakın

Henüz yorum yapılmamış.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s