Bankalara Hasankeyf vetosu

13 Nisan 2011 Çarşamba 10:53

Bankalara Hasankeyf vetosu

Batman Belediyesi’nden iki bankaya Hasankeyf vetosu

BATMAN – Bölgenin en büyük kültürel mirası olan Hasakeyf’i sular altında bırakma pahasına yapılmak istenen Ilısu Barajı projesine destek veren Akbank ve Garanti Bankası’na bir veto da Batman Belediyesi’nden geldi. Batman Belediyesi Akbank ve Garanti Bankası ile çalışmama kararı aldı.

Hasankeyf’in yanında birçok yerleşim biriminin sular altında kalmasına neden olacak olan Ilısu Barajı projesine verdiği destekle ulusal ve uluslararası çevre gönüllülerinin tepkisini çeken Akbank ve Garanti Bankası’na bir veto da Batman Belediyesi’nden geldi. Uluslararası konsorsiyumların bile büyük bir doğa katliamı olarak değerlendirdikleri, aynı zamanda antik kent Hasankeyf’i sular altında bırakacağı için çekildikleri Ilısu Barajı projesine verdikleri destekle ulusal ve uluslararası çevre gönüllülerinin büyük tepkisini çeken Akbank ve Garanti Bankası’na bir darbe de Batman Belediyesi’nden geldi. Batman Belediyesi konferans salonunda kapalı zarf açık artırma usulü ile gerçekleşen promosyon ihalesine katılan Akbank ve Garanti Bankası’na yönelik Batman Belediyesi ve personelleri büyük kültürel yıkıma verdikleri destek nedeniyle iki bankayla hiçbir şekilde çalışmama kararı aldı. Batman Belediyesi yönetiminin aldığı prensip kararı üzerine iki bankanın temsilcileri ihaleden çekilmek zorunda kaldı.

‘Bu bankalarla hukukumuzu bitirdik’

En yüksek teklifi veren Vakıfbank’ın kazandığı ihale sonunda bir açıklama yapan Batman Belediye Başkan Yardımcısı Gülistan Akel, ilk açılışta en yüksek fiyatın Garanti Bankası tarafından verildiğini belirtti. Bu konuda hem belediye yönetiminin hem de personellerinin aldığı bir prensip kararı olduğuna dikkat çeken Akel, “Akbank ve Garanti Bankası ile çalışmayacağız. Davet ettik kurallar gereği, ama verilen en son rakamın iki katını bile verseydi, yine de personelimiz bu noktada feragat edip Garanti Bankası ile böyle bir anlaşmaya gitmeyecekti. Sendikalarımız da bu konuda hemfikir. Belki biliyorsunuz, Ilısu Barajı bu bölgenin en büyük kültürel mirası olan Hasankeyf’in sular altında bırakılması pahasına yapılmak istenen bir proje. Dolayısıyla hükümete ve barajı yapmak isteyen güçlere en büyük desteği Garanti ve Akbank veriyor, vermeye devam ediyor. Bu konuda Hasankeyf Girişimi ile hem sendika olarak hem yönetim olarak ortak basın açıklamaları yaptık ve gidip orada o bankalarla olan hukukumuzu bitirdik” dedi. Akel, hem hesapların hem kredi kartların iptaline yönelik çeşitli eylemler gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi. Batman Belediyesi olarak Garanti ve Akbank ile bundan sonraki hukuklarının net olduğu, bölgenin kültürel mirasına yönelik saldırıyı da bir kez daha kınadıklarını ifade etti.

Sendikalardan da Akbank ve Garanti Bankası’na ‘hayır’

Akel’den sonra sözü alan Tüm Bel-Sen Batman Şube Yöneticisi Muharrem Güneş “Sendika olarak Ilısu Barajı ile ilgili bu kararı ve burada dile getirilen düşünceleri destekliyoruz” derken, Genel İş Sendikası Batman Şube Başkanı Murat Akın ise şunları söyledi: “Bu konuda hemfikiriz. Biz Garanti ve Akbank’a, Ilusu Barajı’na sağladıkları katkıdan dolayı karşı olduğumuzu beyan etmiştik. Daha önce yaptığımız eylem ve etkinliklerde hesaplarımızı ve kredi kartlarımızı iptal etmiştik. Ilısu Barajı’na destek vermeye devam ettikleri müddetçe de karşı durmaya devam edeceğiz.” DİHA

Yorum bırakın

Henüz yorum yapılmamış.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s