Urfa’da AKP ve CHP kaynıyor

12 Nisan 2011 Salı 12:03

Urfa’da AKP ve CHP kaynıyor

Büyük umut bağladıkları AKP ve CHP’de listede kendine yer bulamayan Bucak, İzol, Şeyhanlar, Öncel gibi büyük aşiretlerden partiler tepki yağıyor. Adaylarını belirleyen ‘Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu’ adayları İbrahim Binici ve İbrahim Ayhan’a ise ilk

URFA- Urfa’da ‘Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu’nun destekleyeceği bağımsız adaylar İbrahim Binici ve İbrahim Ayhan, önceki gün açıklanmıştı. Dün geçirdiği trafik kazası nedeniyle tedavi gören Binici ve ‘KCK davası’ kapsamında tutuklu bulunan Ayhan’ın avukatları İl Seçim Kurulu’na adaylık başvurusunu yaptı. Binici ve Ayhan’ın adaylığı ise kentte memnuniyet yarattı. Binici ismini coşku ile karşılayan doğum yeri olan Suruç ve Urfa merkez de yaşayan yurttaşlar, vekilliği döneminde yaptığı çalışmalar ile kendini kanıtladığını ve bekledikleri aday olduğunu söyledi. Önceki dönemde “Bin Umut Adayı” olan ancak son anda vekilliği elinden alınan İbrahim Ayhan için ise, tüm Urfalılar ortak paydada buluşuyor. Ayhan ve Binici’ye yerel medyadan çeşitli meslek gruplarına kadar her kesimden destek yağıyor.

Muhtarlardan bloğun adaylarına destek

‘Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu’ adaylarına ilk açık destek ise muhtarlardan geldi. BDP İl Eş Başkan Vekili Müslüm Kaplan, “Son bir kaç saat içinde bizi arayan 8 merkez mahalle muhtarı, önceki dönem AKP’ye çalıştıklarını ancak bu sefer BDP’nin uygun gördüğü adayları destekleyeceklerini belirtti. Yine halktan adaylarımıza büyük bir teveccüh olduğunu görüyoruz. Umarım seçim sonunda neden 4 aday göstermedik diye üzülmeyiz” dedi.

AKP kaynıyor

Urfa’da daha çok aşiretsel yapıya dayanarak vekil çıkaran diğer partilerin aday adaylar hayal kırıklığına uğradı. Özelikle ‘Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu’nun adayları ile yarışacak olan AKP’nin adaylarının açıklanması il de bir şok etkisi yarattı. Devlet Bakanı Faruk Çelik’i ilk sıraya yerleştiren AKP, eski Kürt vekillerden sadece 2 tanesine arkalarda yer verdi. 8 ve 9. sıraya eski vekilleri Emin Önen ve Yahya Akman’ı yerleştiren AKP, İzol, Öncel, Bucak, Şeyhanlı aşiretlerinden aday göstermedi. Son iki dönemi AKP olmak üzere 4 dönemdir milletvekilliği yapan Zülfikar İzol aday gösterilmemesi ise aşirette büyük rahatsızlık yarattı.

Bucaklar’ın oyları satıldı

Geçen dönem bağımsız olarak seçimlere giren ve iddialar üzerine Bucakların aday olduğu DYP’nin seçim barajı altında kalmasından sonra Bucakların tüm oyunu para ile satın alıp Seydi Eyyüboğlu, AKP’nin 2. sırasında yer alıyor. Yine Siverek’in bir çok köyünde şeyh olarak adlandırılan Cenap Gürpınar AKP’nin tüzüğü gereği 3. kez vekil olma şansını kaybedince oğlu Kasım Gürpınar’ı 3. sıraya yerleştirdi. İlde ki büyük ailelerden olan Öncel ailesinden de AKP aay adaylarını eleyerek, İSMAR marketler zinciri sahibi Mehmet Akyürek’i 4. sıraya aldı. Öte yandan silahlı saldırıya uğrayan ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın hastanede ziyaret ettiği Sanatçı İbrahim Tatlıses’te AKP adayları listesine giremeyenlerden oldu.

CHP gitti geldi

CHP’de ise dün gece listenin açıklanmasının ardından istifalar peş peşe geldi. CHP Urfa il ve ilçe yönetimleri ve merkeze bağlı Kısas Beldesinin CHP’li Belediye Başkanı, önce istifa etti sonra istifayı geri aldı.

Her iki partinin yerel örgütlerini dikkate almadan liste hazırlamaları, Zülfikar İzol, İbrahim Tatlıses, Mahmut Cevheri, Ahmet Bucak gibi önemli isimlerin bağımsız aday olması ile son buldu. DİHA

Yorum bırakın

Henüz yorum yapılmamış.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s