‘Savcı, polis şiddetini dikkate almadı’ iddiası

11 Nisan 2011 Pazartesi 14:19

‘Savcı, polis şiddetini dikkate almadı’ iddiası

Gaziantep Üniversitesi Nizip Meslek Yüksekokulu’nda okuyan Kürt öğrenciler ile ülkücüler arasında geçtiğimiz hafta çıkan kavga sonrası polislerin şiddetine maruz kaldıklarını iddia eden Mustafa Anlar, savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. Anlar,

ANTEP – Geçtiğimiz Perşembe günü Gaziantep Üniversitesi Nizip Meslek Yüksekokulu bahçesinde oturan Kürt öğrencilerin yanlarına gelen ülkücülerin, sarı, kırmızı, yeşil renk de olan bileklikleri bahane ederek Kürt öğrencilere hakaretlerde bulunduğu iddia edildi. Ülkücü grubun Kürt öğrencilerin kolunda olan bilekliklerin çıkarılmasını bahane ederek kavga çıkardığı öne sürüldü. Kavganın çıkmasıyla okula çok sayıda jandarma geldi. Ülkücüler, öğrencilere, “Çarşıda Okan parkına gelin hesabınızı görelim” şeklinde tehditte bulunduğu iddia edilirken, Cuma günü ülkücüler ile Kürt öğrenciler parkta buluştu. Olay yerine gelen polis, öğrencilerin dağılmaması üzerine şiddet kullanarak, öğrencileri dağıttı. Yaşanan olay sonrasında iki Kürt öğrenci polis tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alındıktan bir kaç saat sonra 2 öğrenci emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

‘Ülkücü ve polislerin şiddetine maruz kaldık’

Ülkücülerin saldırısına uğradığını iddia eden Mustafa Korkmaz, adlı öğrenci okul bahçesinde oturdukları sırada ülkücü bir grubun arkadaşının elindeki sarı, yeşil, kırmızı, bilekliği zorla çıkarmaya çalışması üzerine kavganın çıktığını savundu. Korkmaz, “Ülkücü grubun ‘Biz bu rengi istemiyoruz, bu rengi sevmiyoruz’ sözlerine karşılık arkadaşımızda sizi ilgilendirmez ben istediğimi takarım deyince ülkücü grup saldırmaya başladı. Olaya polisler müdahale etti. Ancak o esnada da polisin şiddetine maruz kaldık. Cebimde fotoğraf makinesi vardı. Elimi cebine koyup fotoğraf makinesine bakmak istediğim sırada bütün polisler tekrar beni dövdü. Polisin cop darbelerinden dolayı makinem kırıldı. Elimi cebime attığım sırada polisler tekrar beni dövdüler, karnıma tekme vurdular. Kendimden geçmiştim. Sonra elimi kelepçelediler önce hastaneye sonra Emniyet Müdürlüğü’ne götürdüler birkaç saat sonra serbest bıraktılar” dedi.

‘Amaçları bizi okuldan uzaklaştırmak’

Olayların bilinçli, planlı geliştiğini ifade eden Korkmaz, “Bizi takip ediyorlar sayımızın azlığından fırsat bilip üstümüze saldırdılar. Bu baskılar bilinçlidir her yıl bu dönemde bu linç girişimlerine maruz kalıyoruz. Amaçları bizi okuldan uzaklaştırmak” dedi. Aynı olayda gözaltına alınan Mustafa Anlar da, polis şiddetine maruz kaldığını iddia etti. Anlar polisler hakkında Nizip Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu fakat yaptığı başvurunun hiçbir gerekçe gösterilmeden savcılık tarafından geri çevrildiğini iddia etti.

Konu ile ilgili görüştüğümüz Nizip Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri ise kendilerine bu yönlü herhangi bir başvurunun olmadığını iddia ederek yalanladı. DİHA

Yorum bırakın

Henüz yorum yapılmamış.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s