Metin Göktepe Ödülleri verildi

11 Nisan 2011 Pazartesi 00:00

Metin Göktepe Ödülleri verildi

Ertuğrul Mavioğlu: “Press filmini izleyin. O filmde anlatınlar ölüm kalım savaşı vererek gazetecilik yapanları anlatıyor. O dönemde yapılanları şimdi izleyenler şaşırmış gibi yapıyorlar” dedi.

İSTANBUL – Haber takibi yaparken 1996 yılında gözaltına alındıktan sonra dövülerek öldürülen Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe adına düzenlenen gazetecilik ödüllerinin sonuçları açıklandı. Bu yıl 14’üncü defa düzenlenen ödül törenine cezaevinde tutulan tutuklu gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener damgasını vurdu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Burhan Felek Salonu’nda düzenlenen ödül törenine, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Turgay Olcayto ve Göktepe ailesi katıldı. Ödül töreninden önce gazeteciler İsmail Saymaz, Ertuğrul Mavioğlu, Umur Talu ve Ragıp Zarakolu’nun katıldığı “İleri Demokrasi’de Basın Özgürlüğü” konulu panel düzenlendi. Moderatörlüğünü avukat Fikret İlkiz’in yaptığı panelde konuşan Umur Talu, basın üzerindeki baskıların yoğunlaştığı dönemin son dönemler olduğunu vurguladı. Şık ve Şener’in tutukluluk halinin kaldırılması için basın çalışanlarının ortaklaşıp eylem yaptığını hatırlatan Talu, “O eylemde basının duayen isimleri de vardı. Onlar da tutuklu gazetecilerin fotoğraflarını taşıdılar. Oysa biz biliyoruz ki, eski dönemlerde bu duayenler yine tutuklu gazeteciler için ‘bunlar teröristtir’ demişti. Basın çalışanları üzerlerine ordunun, patronların ve iktidarın baskılarını sonlandırmak için mutlaka örgütlenmeli” dedi.

Mavioğlu: Press filmi ölüm kalım savaşı vererek gazetecilik yapanları anlatıyor izleyin

Talu’nun ardından konuşan Ertuğrul Mavioğlu da Göktepe ile birlikte çalıştığını, Göktepe öldürüldüğünde şok olduğunu ifade ederek, “Bu şok önceki şoklar gibi sonraki şoklar gibi son değildi. Ağır bir şoktu. Bu mesleği yapanlara, ölümlerle, tehditlerle mücadele etmeleri gerektiğini gösteriyor, bu şoklar. Press filmini izleyin. O filmde anlatınlar ölüm kalım savaşı vererek gazetecilik yapanları anlatıyor. O dönemde yapılanları şimdi izleyenler şaşırmış gibi yapıyorlar. Bizim gerçeği göstermemizi anlatmamızı istemiyorlar. Başıma ne gelecek diye düşünmek gerçeğin ortaya çıkmasında bir engel” diye konuştu. Mavioğlu “Bu dönem düşünme, konuşma, yazma! İşte faşizm budur” diye konuştu.

14 Nisan’da tutuklu gazeteciler için eylem yapılacak

Mavioğlu’nun ardından konuşan İsmail Saymaz 14 Nisan’da Şık ve Şener için bir eylem yapılacağını ifade ederek, “Beni haberlerimden dolayı yargılayan ve 100 bin TL tazminat isteyen savcı, şu an tarihi eser kaçakçılığından yargılananlardan rüşvet istediğinden dolayı yargılanıyor” diye aktardı. Saymaz’ın ardından konuşan Ragıp Zarakolu ise, “Eskiden askerler kutsaldı bugün polisler kutsal. Hele polisin arkasındaki gruplara dokunursan başına gelmeyen kalmaz” diye aktardı.

Ödüller verildi

Panelin ardından ödül törenine geçildi. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri yazılı haber dalında “AİHM’de Vahim Savunma” haberi ile Vatan Gazetesi Muhabiri Kemal Göktaş kazandı. Görüntülü haber ödülünü CNNTürk televizyonundan 17-22 Ocak tarihlerinde yayımlanan “Hizbullah’ın dünü bugünü” başlıklı haberiyle Göksel Göksu, fotoğraf ödülünü “Sen Yanmazsan Ben Yanmazsam” adlı fotoğrafı ile Hürriyet Daily News muhabiri Selahattin Sönmez, jüri özel ödülünü Doğan Haber Ajansı Diyarbakır Muhabiri Cem Emir’in “Son görünüş” adlı fotoğrafı, yerel gazetecilik ödülünü ise 17 Ağustos 2010 tarihinde Batman Çağdaş Gazetesi’nde yayımlanan “Siyaset tuluma girdi” başlıklı haberiyle Barış Arslan kazandı. Ahmet Şık ve Nedim Şener adına ilk kez verilen ödülü ise 2 Mart 2011 tarihinde “Bu manşet 301’lik olurdu” haberiyle Evrensel Gazetesi’nden Hilal Yağız kazandı. Yağız konuşmasında, ödülünü öldürülen kadınlara ithaf ettiğini ifade ederken, Şık, Şener ve Göktepe’nin yolunda ilerleyeceğini söyledi. Törende konuşan Fadime Göktepe, “Şık da Nedim de Metin gibidir benim için” diye konuştu. DİHA

Yorum bırakın

Henüz yorum yapılmamış.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s