Bursa’da klamlar büyük ilgi gördü

11 Nisan 2011 Pazartesi 14:08

Bursa’da klamlar büyük ilgi gördü

Sarya Kültür Merkezi (SKM) tarafından düzenlenen etkinlikte sahne alan dengbejlerin seslendirdiği klamlar büyük beğeni topladı.
BURSA – Bursa’da Kürt kültürünün en köklü özelliklerinden biri olarak yüzyıllar boyunca nesilden nesile aktarılarak kaybolmadan bugüne kadar gelen ‘dengbej’ kültürünü gelecek kuşaklara da aktarmak amacıyla bir etkinlik düzenlendi. SKM organizasyonuyla Ördekli Kültür Merkezi’nden düzenlenen ‘Dengbejler gecesi’nde salon baştan başa Kürt kültürünün motifleri ile süslendi. Yoğun ilginin olduğu gecede aralarında sanatçı Bengin’in bulunduğu kadın ve erkek dengbejler, seslendirdikleri birbirinden güzel klam ve stranlarla dinleyicilere müzik ziyafeti çekti.

‘Kürt kültürünü bu güne dengbejler taşıdı’

Etkinliğe ilişkin bilgi veren SKM yöneticisi Filiz Ejderoğlu, dengbejlerin, Kürt halkının dilini ve kültürünü bu güne taşımasındaki en büyük role sahip olduğunu söyledi. Bursa’da bu tarz etkinliklerin önemine de değinen Ejderoğlu, ”Bursa Kürtlerin yoğunluklu göç ettiği bir metropol. Amacımız göç eden Kürtlere kendi kültürlerini unutturmayarak asimilasyonu önlemek” dedi. DİHA

Yorum bırakın

Henüz yorum yapılmamış.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s